Orman Okulu

Image Description
Sedef Göltaş 431   -   16-03-2021
Paylaş:

Orman okulu çocukların ve gençlerin ormanda ve ormanlık alanlarda faaliyetlerde bulundukları, kişisel, toplumsal ve teknik becerilerini geliştirdikleri açık hava okulu olarak tanımlanmaktadır. 19.yy’da İskandinavya’da doğduğu oradan tüm dünyaya yayıldığı bilinmektedir.  Orman okulları bilinen eğitim alanlarının aksine yereldir; orman okulu öğrenciler ve öğreticiler arasındaki ilişkilerin gelişimini desteklemek için bir ormanlık alanda, doğal bir ortamda veya doğal bir dünyada gerçekleşir. Fiziksel çevre kültürden kültüre farklılık gösterse de ağaçlık ya da ormanlık alanlara yakın kurulur ve kötü hava koşullarında kullanılan bir binaya sahiptir. Materyal ise kimi zaman bir dal, kimi zaman bir yaprak ya da su birikintisi olabiliyor. Yani çocuk doğada bulduğu bütün maddelerden bir oyun türetiyor ve eğleniyor. Peki orman okulunda çocuklar nasıl öğrenme gerçekleştiriyorlar?

  • Çocuklar, çeşitli sanat etkinliklerine katılırlar. Bazen bir ateşin etrafında toplanıp hikaye dinlerler bazen doğanın sesini dinleyip bunun hakkında konuşurlar.
  • Bitkileri ve hayvanları tanıyıp canlılara saygı gösterirler.
  • Bir ekip ruhu bilincinde hareket ederler, tehlikenin ne olduğunu ve nereden geleceğini bilirler.
  • Çamurdan pasta yaparlar örneğin ve bu oyun hamurlarından çok daha sağlıklıdır.

Öğretmenler ise tüm bu öğrenim sürecinde gözlemci rolündedir. Gaye Amus tedx konuşmasında ‘finlandiya’da orman okulundaki ilk günümde ağaca çıkmış çocuklar düşecek diye ağacın yanında beklerken diğer öğretmenler beni sorun yok, beklemene gerek yok düşmezler çünkü diyerek ağaçtan uzaklaştırmışlardı’ diye anlatıyor. Bu her ne kadar bizim topluma/ kültürümüze aykırı olsa da aslında çocuklar kendi bedenlerini kontrol etmeyi öğreniyorlar. Biz yeterki onlara fırsat verelim.

 ‘20.yy başlarında tüberküloz Amerika’da şehirleri kasıp kavurdu.1907’de Rhode Island’dan Mary Packard ve Ellen Stone isimli iki doktor hastalığın çocuklar arasındaki yayılımını azaltacak bir yol buldu. Almanya’daki eğitim akımlarından etkilenerek bir açık hava sınıfı modeli yarattılar. Birkaç ay içinde Providence’daki boş bir tuğla binanın zemin katı, her tarafında tavana kadar yükselen ve her zaman açık tutulan pencerelin olduğu bir alana dönüştürüldü. Bu denemeyle başarı sağlandı ve çocukların hiçbiri hasta olmadı’ (Aktan, 2020). New York salgınında oluşturulan açık hava sınıfıyla benzerlik göstermesinden dolayı içinde bulunduğumuz duruma alternatif çözüm olabilir. Çünkü orman okulunda, dışarıda olmak hastalıkların sıklığını azaltır ve aynı zamanda çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişmesine yardımcı olur. Türkiye coğrafi konumu ve orman kaynakları bakımından çok zengin bir ülkedir. Dolayısıyla model uygulanacak yer ve materyal konusunda problem yaşanmaz. Pandemi sürecinde de çocukların kapalı ortamda saatlerce kalmasındansa açık havada eğitim görmeleri orman okulu modelini daha mantıklı kılıyor.

Kaynak
Paylaş:
Image Description
Sedef Göltaş Tarafından yazılmıştır

1993, Muğla doğumluyum. Lise eğitimimi Fethiye Ömer Özyer Anadolu Öğretmen Lisesi'nde tamamladım. Pamukkale üniversitesinde okul öncesi öğretmenliği lisans mezu

0 Yorumlar

    Bu yazıya yorum yapabilirsiniz